Blog

2 stycznia, 2021

Fotowoltaika – najczęstsze pytania i odpowiedzi na nie.

Jako zespół specjalistów od Fotowoltaiki na przestrzeni kilku lat spotkaliśmy się z licznymi pytaniami dotyczącymi całego systemu, wiele z nich się powtarzało. Poniżej zebraliśmy te najbardziej popularne i udzielamy odpowiedzi, byś decydując się na swoją elektrownię słoneczną miał pewność, że jest to najlepsza inwestycja na kolejne lata.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Chyba najczęściej spotykane pytanie, zarazem odpowiedź na nie jest najtrudniejsza.
Wynika to przede wszystkim z faktu, że każda instalacja jest inna, a także indywidualnie dobierana do potrzeb i oczekiwań Inwestora. Trochę jak z zakupem samochodu, niby z zewnątrz identyczny, ale cena poszczególnych wersji jest już inna. Tak samo jest w przypadku fotowoltaiki.
Koszt założenia instalacji zależy od Twojego zapotrzebowania na energię oraz od rodzaju zastosowanej technologii. Średnie statystyczne zużycie 4-osobowej rodziny wynosi ok. 4 000 kWh rocznie. Koszt instalacji pokrywającej takie zużycie wynosi od 20 000 do 30 000 zł.
W przypadku firmy koszty zaczynają się od 30 000 zł, mamy tu więcej zmiennych, dlatego aby poznać dokładny koszt zachęcamy do rozmowy z jednym z naszych przedstawicieli. Działamy lokalnie na terenie całej Polski, mamy pracowników, którzy każdego dnia odbywają spotkania, również w systemie online i udzielą odpowiedzi na każde pytanie o Twoją przyszłą instalację PV.

Czy koszty założenia instalacji fotowoltaicznej mogę odliczyć od podstawy podatku dochodowego?

Tak, od 1 stycznia 2019 r. osoby fizyczne mogą odliczyć od podstawy podatku dochodowego wydatki poniesione na założenie instalacji fotowoltaicznej w istniejącym budynku jednorodzinnym.

Czy zalegający śnieg lub padający grad może zniszczyć panele?

Nie, panele fotowoltaiczne są w pełni przystosowane do bardzo trudnych warunków atmosferycznych. Kulka lodu o średnicy 25 mm i wadze 7,5 g spadająca z prędkością 23 m/s nie jest w stanie zniszczyć modułu. Zalegający śnieg również nie stanowi zagrożenia – panele wytrzymują nacisk o sile 550 kg/m2. Warto jednak pamiętać, że mówimy tutaj o nacisku rozłożonym równomiernie na powierzchnię. Punktowe obciążanie paneli, czyli np. chodzenie po nich, jest zdecydowanie niewskazane.

Czy panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to te same urządzenia?

Nie, to dwa zupełnie różne urządzenia, które z racji podobnego wyglądu są bardzo często ze sobą mylone. Zarówno panele jak i kolektory korzystają z energii słonecznej, jednak ich zastosowania są różne. Panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu, czyli zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Natomiast kolektor używa energii słonecznej do podgrzania czynnika grzewczego (np. roztworu glikolu lub wody).

Ile trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego trwa zazwyczaj 2-3 dni w zależności od wielkości instalacji i warunków pogodowych.
W przypadku instalacji na obiekcie przemysłowym to czas od 2 dni do nawet kilku tygodni. Wszystko zleży od mocy instalacji - czyli zapotrzebowania rocznego na energię.

Czy mogę wykorzystać nadwyżki wyprodukowanej energii?

Tak, ustawa z dnia 1 lipca 2016 r. wprowadziła nowy sposób rozliczania energii produkowanej w domowych instalacjach fotowoltaicznych, czyli tzw. net-metering. System ten polega na możliwości „magazynowania” nadwyżek energii oraz ich odbierania z sieci kiedy jest to potrzebne w proporcji:
80% energii zmagazynowanej w sieci dla instalacji do 10 kW,
70% energii zmagazynowanej w sieci dla instalacji pow 10 kW ale nie większej niż 50 kW.

Po jakim czasie zwracają się koszty instalacji?

Koszty instalacji zwracają się po około 5-10 latach. Przez kolejne 15-20 lat instalacja nadal produkuje dla Ciebie darmowy prąd, a Ty możesz planować na co wydasz zaoszczędzone pieniądze. Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej skraca okres zwrotu z inwestycji o kolejny rok lub dwa.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązywać będzie dodatkowo opłata tzw. mocowa i będzie doliczana do każdego rachunku za energię elektryczną wszystkim, którzy nie korzystają z odnawialnych źródeł energii.

Czy program „Czyste powietrze” przewiduje dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych?

Program „Czyste powietrze” przewiduje wsparcie dla inwestorów w formie niskooprocentowanej pożyczki. Jest jeszcze kilka programów wdrażanych przez wojewódzkie fundusze, a także programy Energia + i Agroenergia. O dofinansowaniach dowiesz się więcej na naszej stronie w zakładce - Dofinansowania lub kontaktując się z naszą firmą .

Formularz kontaktowy




    Kontakt

    MCM FOTOWOLTAIKA Sp. z o.o.ul. Łąkowa 7A, lok. 210, budynek D
    90-562 Łódź
    BIURO42 307 67 00
    biuro@mcmfotowoltaika.pl
    Nasze social media