Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
System PV najczęściej składa się z:
· modułów fotowoltaicznych,
· falownika / inwertera
· konstrukcji wsporczej,
· zabezpieczeń elektrycznych,
· okablowania, korytek, peszli.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Prąd stały wytwarzany w modułach jest zamieniany za pomocą inwertera na prąd przemienny, czyli taki sam, jaki „płynie” w naszych gniazdkach w domu lub w firmie.
Inwerter ma zasadnicze znaczenie dla ogólnej wydajności systemu i powinien być dopasowany do pozostałych elementów instalacji.
Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachu, z uwagi na możliwość wykorzystania powierzchni trudnej do zagospodarowania przez inne urządzenia. Ich ilość zależy od zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Podczas pierwszej rozmowy z naszym przedstawicielem dowiesz się jak dużą instalację potrzebujesz, aby optymalnie zmniejszyć ilość pobieranej energii elektrycznej.
PROCES PRODUKCJI ENERGII
Proces produkcji energii można w skrócie opisać następująco: na ogniwo podzielone na warstwę dodatnią i warstwę ujemną (półprzewodniki n i p) pada światło słoneczne, co sprawia, że pomiędzy tymi warstwami pojawia się różnica potencjałów. Zamykając obwód odbiornikiem uzyskujemy przepływ prądu.
Na tym etapie jest to proste, wytworzyliśmy energię elektryczną, ale mamy prąd stały, a w naszej sieci płynie prąd przemienny. W celu skorzystania z prądu wytworzonego w panelu słonecznym, trzeba dostosować go do tego, które znajduje się w instalacji elektrycznej. Tym „dostosowaniem” zajmuje się inwerter, zwany też falownikiem. Urządzenie to dobieramy zawsze indywidualnie do każdej projektowanej instalacji. Ważne przy wyborze falownika jest jak ustawiony względem kierunków świata jest budynek, na którym planujemy zamontować moduły, ważna jest też moc całej instalacji a także wymagania ubezpieczyciela budynku. Falownik jest sercem instalacji, od niego zależeć będzie jak wykorzystamy potencjał mocy PV zainstalowanej na dachu lub gruncie.
Kiedy zakończy się praca inwertera „dostosowany” prąd wędruje bezpośrednio do urządzeń znajdujących się w danym budynku lub do sieci elektroenergetycznej.
W tym momencie warto rozróżnić dwa typy instalacji fotowoltaicznych: on grid – PV eksportująca prąd do sieci energetycznej oraz off grid – z blokadą wypływu energii do sieci.
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna - PODSUMOWANIE
Instalacja fotowoltaiczna połączona z siecią dostarcza prąd przemienny na potrzeby urządzeń znajdujących się w danym budynku, a w przypadku nadwyżki energii – przekazuje ją do sieci. W takiej sytuacji właściciel mikroinstalacji staje się prosumentem, czyli jednoczesnym wytwórcą energii i jej konsumentem lub wytwórcą energii w przypadku większych instalacji PV. Za oddane nadwyżki energii otrzymuje rekompensatę finansową.
W przypadku instalacji wyspowej, która nie ma połączenia z siecią, nadwyżki energetyczne magazynowane są w akumulatorach (magazynach energii) i wykorzystywane np. w nocy, gdy brak jest dostępu do światła słonecznego. Instalacja poza siecią jest droższa ze względu na konieczność zakupu akumulatorów i późniejszego ich serwisowania. Bardzo częstym wariantem w ostatnich miesiącach jest również system wyposażony w tzw. Strażnika Mocy czyli urządzenie blokujące wypływ nadwyżek energii do sieci. Wariant ten bardzo często pojawia się w przypadku problemów z uzyskaniem Warunków Przyłączenia lub gdy inwestor przyłączony jest na podliczniku energii i nie jest właścicielem przyłącza.
Główną zaletą instalacji fotowoltaicznych jest ich niezawodność, lekkość, nieinwazyjność w krajobraz oraz możliwość praktycznie bezobsługowego uzyskiwania darmowej energii elektrycznej o parametrach sieciowych na potrzeby danego budynku. Jednocześnie jest to najbardziej przystępna propozycja wdrożenia instalacji OZE.